Česky

Alamode

JAK UDĚLAT DOJEM

Móda   17. a 18. století

Výstava barokních kostýmů a masek


Datum konání: 25.06.2018 - 9.09.2018

Místo konání: Galerie KlementinumPraha, 24. června 2018 – Zveme vás na výstavu barokních a rokokových společenských šatů do Galerie v pražském Klementinu. Expozice nazvaná Alamode, s podtitulem Jak udělat dojem představuje módu, scénické kostýmy a masky z období let 1660 - 1780.


Slavná Karlo-Ferdinandova universita, v mohutném barokním areálu jezuitského Klementina, byla na přelomu 17. a 18. století navštěvována mladými kavalíry z významných šlechtických rodů. Spolu se vzděláváním v obvyklém "filosofickém triviu" se mladí aristokraté učili vybraným společenským mravům a prostřednictvím sebeprezentace si postupně budovali své společenské postavení. Oděv jako jedna z nejdůležitějších osobnostních charakteristik, se na výsledném dojmu podílel klíčovou měrou. Ostatně, ne nadarmo se říká "šaty dělají člověka"...


Jaké společenské šaty hrály nejdůležitější roli na přelomu 17. a 18. století si budete moci prohlédnout v Galerii Klementinum, kde 3. července začíná výstava ALAMODE / ANEB / JAK UDĚLAT DOJEM. Na ní budou moci návštěvnici obdivovat nejen kostýmy, ale i originální, ručně vyrobené masky, seznámí se se společenskou situací té doby, a zjistí, jak vypadal tehdejší ideál krásy či jak vznikly názvy různých oděvů.


Cílem výstavy je ukázat oděv jako výraz společenského postavení a prestiže nositele,  přiblížit principy a konstrukci jednotlivých šatů, poodhalit způsoby jakými se šaty nosily a také připomenout společenské zvyklosti a širší souvislosti, které jsou spojené s životem tehdejších elitních mužů a žen.

Kdy, jak a proč se zrodila galantnost? Jaký byl společenský život aristokratů? Jakou roli hrály oděvy ve společenské komunikaci? V jakém vztahu k tehdejším společenským pravidlům stojí naše současnost? Na tyto a řadu dalších otázek hledá výstava odpovědi.


A právě historický kontext spolu s nápadnými přesahy principů tehdejší módy a společenského chování do naší doby tvoří rámec, do něhož jsou zasazeny výstavní exponáty, které návštěvníkům přibližují ideál krásy tehdejší epochy a poodhalují rafinovanou eleganci

a jemnou smyslnost tehdejší módy.


Jednotlivé exponáty rekonstruoval podle historických vzorů atelier Franzis Wussin, jenž se na rekreaci historických kostýmů specializuje. “Historické kostýmy vycházejí z dobové ikonografie a vyznačují se originalitou a působivým vizuální účinkem. Při jejích tvorbě je věnována velkou pozornost výběru  látek, důraz je kladen na historicky autentický střih a značná péče je věnována  také konstrukci jednotlivých částí a detailů,“ říká  Mg.A. Rostislav M. Müller, kurátor výstavy.

     

Vystavené kostýmy doplňují společenské masky, která jsou též vytvářeny podle historických vzorů. Všechny masky jsou ručně zhotovené originály, vyrobené klasickou metodou “Papier Maché”. Povrchová úprava je tvořena polychromií nebo aplikacemi z ušlechtilých materiálů, např. brokátů či hedvábí a doplněnými českým křišťálem. Vybrané masky lze zakoupit v pokladně Galerie Klementinum.


V době konnání výstavy bude připraven program doprovodných aktivit, které budou výstavní projekt provázet detalní informace se dozvíte na těchto stránkách.

     

     Výstava je otevřena od 10.00 - 17.00 h, každý den kromě pondělí, vstupenky v základní ceně 100,- Kč  je možné zakoupit přímo v pokladně Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 5, Praha 1.Vstupné:


- jednotné vstupné: 100 Kč

- děti do 6 let: zdarma

- pedagogický doprovod: zdarma

- průvodce skupiny: zdarma


Otevřeno denně kromě Po 10.00—17.00 hod


Večerní komentovaná prohlídka s autorem výstavy od 17.00 – základní vstupné 180 Kč. Kapacita komentované prohlídky je omezana. Doporučujeme tel. rezervaci na čísle 604 115 577

MÍSTO KONÁNÍ

Galerie Klementinum,

Národní knihovna ČR,

Mariánské náměstí 5,  Praha 1


DOPRAVA

metro A - Staroměstská,

tram 2, 17, 18, - Staroměstská

Otevírací doba


Denně mimo pondělí 10.00–17.00

Komentovaná prohlídka od 17.00  


VSTUPNÉ

Jednotné               100 Kč

Děti do 6 let          zdarma

Rodinné                 300 Kč


Komentovaná prohlídka 180 Kč